DENTÁLNÍ HYGIENA
DENTÁLNÍ HYGIENA
- je základem orálního zdraví – spolupráce dentální hygienistky, zubního lékaře a pacienta.
- je nedílnou součástí komplexního preventivního programu u zubního lékaře
- je nepostradatelným výkonem, jehož hlavním cílem je odstranění zubního kamene, povlaků, pigmentací a jiných nečistot z povrchu zubu v dutině ústn a zároveň snaha o edukaci pacienta, jak předcházet jejich opakovanému vzniku správnou technikou čištění a výběrem dentálních pomůcek
- je nezbytnou součástí péče v implantologii (před – snížení rizika infekce, po – předcházení perimplatitidě (zánět v okolí implantátu))
- je nezbytnou součástí péče ve stomatochirurgii, a to ideálně před každou extrakcí či „krvavým“ zákrokem
CO ZÍSKÁM?
- při pravidelné návštěvě snížení rizika infekce, zánětu dásní, parodontitid, či výskyt nových zubních kazů.
- možnost vyřešení hypersensitivity (zvýšené citlivosti zubů), či zápach z úst.
- zvýšení estetické hodnoty – odstranění povrchových pigmentací, či bělení zubů.
JAK ČASTO?
- četnost návštěv je vždy individuální a záleží na stavu chrupu každého jedince. V iniciální fázi je téměř vždy nutné podstoupit dentální hygienu vícekrát za sebou v rozmezí např. i pár týdnů, opakované intervaly (tzv. recall) se pak pohybují v rámci 3 – 6 měsíců.
CO VÁS NA DENTÁLNÍ HYGIENĚ ČEKÁ
- na vstupní návštěvě je nejdůležitější podrobná anamnéza, vyšetření a instruktáž čištění, která se pak v ideálním případě opakuje na každé návštěvě, nebo dle potřeby.
- postup poskytovaných procedur dentální hygienistkou je opět individuální. Nejzákladnějšími jsou odstranění zubního kamene ultrazvukem ve spojení s ručními nástroji, odstranění pigmentací a povlaku přístrojem Airflow a zaleštění povrchu zubu kartáčkem či gumičkami s leštící pastou. Každá z těchto procedur má své indikace i kontraindikace. Přesný postup tedy nikdy nelze sdělit před samotným vyšetřením dutiny ústní pacienta v ordinaci.
PRO KOHO JE DENTÁLNÍ HYGIENA URČENA?
- je určena pro každého bez rozdílu věku
- u malých dětí je dentální hygiena stejně důležitá, a to kvůli správným návykům v péči o dutinu ústní. Mléčné zuby se totiž kazí mnohem rychleji, než zuby stálé. Věkové rozmezí pak závisí spíše na ochotě spolupráce dítěte s hygienistkou. Důležitá je pak také spolupráce rodičů a ochota pomáhat dítěti zuby dočišťovat.
- pravidelným návštěvám by se neměli vyhýbat ani pacienti s částečnými snímatelnými náhradami a sníženým množstvím zubů. I zde je důležitá správná péče o zbývající chrup i protetické práce (snímatelné náhrady, můstky, korunky)
- pravidelně pro všechny, kterým to doporučil zubní lékař
- pravidelně pro všechny, kteří mají implantát (minimálně 3x ročně)
- pro všechny, kteří o sebe pečují a záleží jim na jejich zdraví
- pro všechny, kteří samovyšetřením zjistili alespoň jeden z vyše uvedených problemů v dutině ústní